Projekt Simple Acts Big Impact probíhá na 2. stupni již od září 2021 a je zaměřený na tzv. drobné činnosti, kterými můžeme pomoci životnímu prostředí v podmínkách města Beroun, školy a našich domovů. Vzdělávali jsme se, diskutovali, zjišťovali skutečnosti a možnosti třídění a nakládání s tříděným odpadem v našem městě, komunikovali jsme s partnery z dalších čtyř zemí, tvořili jsme a vyráběli.
Mezi naše závěrečné úkoly patřila výsadba stromu a vyrábění hraček z použitých recyklovatelných materiálů pro společnou mezinárodní galerii hraček.
Koncem března za chladného počasí silní chlapci z 9. A vykopali jámu na jabloň, která navazuje na řadu jabloní v naší školní zahradě. 7. dubna jsme se odpoledne sešli a společně zasadili zimní jabloň odrůdy Jonagold. Společnou práci jsme zapili minerálkou a dopřáli si sladkou odměnu. V té době byla zrovna týdenní distanční výuka na 2. stupni z důvodu nedostatku zdravých učitelů, tak byla příležitost se na chvilku sejít. Jen mezi dětmi také řádily různé viry, proto se nás nesešlo mnoho. Jabloňka nám kvetla a pravidelně ji zaléváme.
V rámci posledního úkolu žáci vymýšleli, jaké mohou vyrobit hračky z použitých věcí, abychom je mohli předat dětem do školky. Hračky pak žáci doma vyrobili a přinesli do školy. Společně jsme ocenili dokonale vyrobený kuličkový labyrint z krabice od bot včetně vloženého puzzle ve víku, kartonové auto, velkou stáj Kaltenbach se dvěma koníky, tréninkové botičky na zavazování, navlékací korálky z očíslovaných provrtaných víček, kartonovou kuličkovou dráhu s korkovými kuličkami, házecí terč s tabulkou na výsledky, kartu na hraní piškvorek s víčky, papírové parníky a větrníky. Hračky byly nějakou dobu vystaveny ve třídě a začátkem května jsme je předali dětem z mateřské školy. Děti si zrovna hrály venku a tak jsme jim vše popsali, ukázali a dali do jejich tříd k využití – hraní a procvičování různých dovedností.
Všechny činnosti jsme zdokumentovali, takže se určitě podívejte na naše fotografie.
Projekt a jeho dílčí aktivity jsme také prezentovali jak učitelům, tak žákům na návštěvě naší hostitelské školy v německém Norimberku.
Autorka: Ing. Pavla Reschová